Gupiki – jak dbać i czym karmić?

Pawie oczko znane szerzej jako gupiki to jeden z najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych słodkowodnych. Swoją popularność rybki zawdzięczają nie tylko atrakcyjnemu wyglądowi, ale i prostocie hodowli. Jak prawidłowo dbać o gupiki?
Gupiki w niewoli mogą przeżyć do 5 lat, w warunkach naturalnych zazwyczaj żyją nie dłużej niż 2 lata. To rybki akwariowe, które nie wymagają specjalnych warunków - wystarczy roślinność na całej wysokości akwarium i domki dla rybek, w których hodowane osobniki będą mogły się schronić i odpoczywać. Co warto wiedzieć o gupikach? Samce zazwyczaj osiągają długość 3-5 cm, samice są nieco dłuższe i bardziej krągłe. Kolorystycznie to samce królują - w zależności od rodzaju, gupiki różnią się kolorem płetw i długością oraz namaszczeniem i kształtem ogona. Samice mają skórę w kolorze szaro-oliwkowym. W zależności od kształtu płetw można wyróżnić takie gatunki gupika, jak: wachlarz, triangel, welon, proporczyk, dwumiecz, górny miecz, dolny miecz, lira, łopatka, płomyk, rakietka i igiełka.

Złoty gupik - fajna rybka
Gupiki są proste w pielęgnacji również ze względu na jedzenie. Rybki te jedzą właściwie wszystko, najbardziej preferują latające insekty. Jednak tradycyjny pokarm w formie płatków również przypadnie im do gustu, dostarczając wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Warto jednak wiedzieć, że gupiki należy karmić często, małymi porcjami. Sypiąc pokarm, należy wydzielać go tyle, aby rybki były w stanie go zjeść w ciągu maksymalnie 5 minut - w przeciwnym wypadku pokarm straci większość minerałów.
Jeśli zastanawiasz się, jakie rybki do akwarium wybrać będąc początkującym pasjonatem akwarystyki, gupiki będą najlepszym rozwiązaniem.
Autor: