Gupiki - czy warto hodować?

Gupiki to gatunek zwany również pawim oczkiem. Nazewnictwo zawdzięcza barwnym zdobieniom na ogonach, które są charakterystyczne dla samców.
Gupiki to słodkowodne rybki akwariowe cieszące się ogromną popularnością wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Wszystko ze względu na to, że są to rybki, których pielęgnacja jest prosta i niewymagająca specjalistycznej wiedzy, czy doświadczenia. Co warto wiedzieć o tym gatunku?
Samce gupików znacząco wyróżniają się na tle samic. Zazwyczaj osiągają długość od 3 do 5 cm, mają kolorowe płetwy i ogony, które w zależności od rodziny, do jakiej przynależą, mogą przybierać różne kształty. Samice gupików są nieco dłuższe od samców i mają bardziej krągłe kształty. Różnica jest zauważalna również w umaszczeniu - samice pawiego oczka mają skórę w odcieniu szaro - zielonym.

Złoty gupik - fajna rybka

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem domowej hodowli ryb akwariowych, musisz wiedzieć, że gupiki należą do gatunku, który nie jest zbyt wymagający - zarówno pod względem warunków, w jakich żyją, jak i pożywienia. Wystarczy przestronne akwarium o minimalnej długości 60 cm wyścielone roślinami o różnej wysokości. W kwestii pokarmu, gupiki preferują insekty latające, jednak w pełni wystarczający i odpowiednio odżywczy będzie dla nich pokarm w płatkach, dostępny w każdym sklepie zoologicznym. Ciekawostką jest to, że gupiki charakteryzują się szybką przemianą materii - już w ciągu 45 minut od spożytego posiłku mogą go w pełni strawić, dlatego ważne jest ich częste karmienie i dozowanie małych porcji. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie akwarium w domki dla rybek - zwłaszcza jeśli planujemy hodować kilka lub kilkanaście sztuk - będzie to idealne schronienie dla ryb, które mimo swej wysokiej aktywności, lubią też odpoczywać w samotności.
Wybierając gupiki do swojego akwarium, zwróć uwagę na stan ich płetw - postrzępione najczęściej są oznaką chorób lub nieprawidłowej pielęgnacji.
Autor: