Jakie rybki do akwarium wybrać?

Marzysz o własnej hodowli rybek w domu? Kompletując akwarium, pamiętaj, aby wnętrze w pełni dopasować do potrzeb i upodobań rybek, które masz w planach hodować. Sprawdź, jakie rybki warto wybrać na początek i czym się sugerować podczas wyboru domków dla rybek.
Akwarystyka pozwala nie tylko zgłębić wiedzę na temat gatunków ryb i specyfiki ich życia, obcować z naturą, czy upiększyć wnętrze mieszkania, ale i wpłynąć kojąco na samopoczucie. Jakie rybki do akwarium wybrać, aby ich pielęgnacja nie była trudna dla początkującego akwarysty?

Najczęściej polecanym gatunkiem jest pawie oczko, czyli gupiki. To rybki słodkowodne, dość ruchliwe i niezbyt wymagające. Co więcej, są odporne - jeśli zatem na początku ich hodowania zdarzą Ci się pomyłki, nie szkodzi - rybki nie powinny doznać żadnego uszczerbku na zdrowiu, czy ogólnej kondycji. Co warto wiedzieć o tym gatunku zanim zdecydujemy się, aby zagościł w domowym akwarium? To dość niewielkie rybki - samiec osiąga długość od 3 do 5 cm, samice są nieco dłuższe i okrąglejsze. W niewoli rybki dożywają do 5 lat, w środowisku naturalnym zazwyczaj żyją zaledwie 2 lata. Gupiki samce charakteryzują się większą kolorystyką i wydłużoną płetwą ogonową, która, w zależności od rodzaju rybki, przybiera różne kształty i odcienie.
Zdecydowałeś się na zakup gupików? Urządzając akwarium, pamiętaj, że domki dla rybek to niezbędnik, zwłaszcza w przypadku tego gatunku. Gupiki potrzebują schronienia i spokojnego miejsca do snu. Domki dla rybek powinny być przestronne i dobrze osadzone na podłożu - żwirku lub piasku. Dodatkowo wyposaż akwarium w sporą ilość roślin - ważne, aby były one rozlokowane na całej wysokości akwarium.
Akwarystyka to hobby idealne dla osób poszukujących relaksu i zajęcia, które nie jest zbyt absorbujące. Wybierając gupiki, przed zakupem zwróć uwagę na stan ich płetw - chore lub niedożywione rybki będą miały postrzępiony ogon.
Autor:

Aktualności

[the-post-grid id="363" title="rypki"]