Domki dla rybek - jak wybrać najlepszy?

Domki dla rybek to nie tylko element dekoracyjny, który upiększa akwarium, ale, przede wszystkim, schronienie i miejsce odpoczynku dla rybek. Wybierając konkretny model, należy zatem odpowiednio dopasować go do typu rybek, jakie hodujemy.
Na rynku dostępny jest szereg domków dla rybek. Różnią się od siebie nie tylko kształtem i wielkością, ale i przestronnością. Jeśli chcemy zapewnić hodowanym przez nas rybkom miejsce do zabawy i odpoczynku, wybierzmy domek wykonany z odpornego i w pełni bezpiecznego materiału. Wątpliwej jakości domki dla rybek nie tylko będą nietrwałe, ale i w reakcji z wodą mogą być szkodliwe dla ryb. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest dopasowanie rozmiaru i ilości wyjść do specyfiki ryb, jakie mieszkają w naszym domowym akwarium.
Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z akwarystyką i zdecydowaliśmy się np. na gupiki, czyli najbardziej popularny gatunek słodkowodnych ryb akwariowych, wybierzmy stosunkowo wysoki domek o kilku wyjściach. Gupiki są wyjątkowo ruchliwe i preferują pływanie na różnych wysokościach - taki domek umożliwi im swobodę ruchu. Pamiętajmy, że domek nie może być za mały w stosunku do ryb i nie powinien mieć ostrych krawędzi - to może trwale uszkodzić rybki, raniąc ich skórę i naruszając strukturę płetw.

Domki dla rybek nie są koniecznym elementem wyposażenia, zwłaszcza jeśli hodujemy rybki niezbyt wymagające, do których należą między innymi gupiki. Jeśli jednak chcemy dostarczyć rybkom rozrywki i zapewnić spokojne miejsce do odpoczynku, a dodatkowo mamy na celu upiększenie akwarium, postawmy na domki dla rybek dostępne w renomowanych sklepach zoologicznych - dzięki temu będziemy mieć pewność, że są one w pełni bezpieczne dla ryb akwariowych.
Autor: