Domowe rybki - jaki gatunek wybrać?

Akwarystyka to hobby polecane osobom w każdym wieku, które wiodą spokojny tryb życia, chcą nieco obcować z naturą, jednak nie czują się na siłach, aby opiekować się czworonogiem. Nie oznacza to rzecz jasna, że hodowla rybek nie wymaga odpowiedzialności i praktykowania konkretnych zachowań mających na celu odpowiednie dbanie o rybki.
Jeśli marzysz o domowym akwarium, jednak do tej pory nie miałeś żadnego kontaktu z rybami akwariowymi, nie rzucaj się na głęboką wodę - zbyt wymagający gatunek nie tylko będzie dla Ciebie za trudny, przez co nawet i zniechęcający, ale, również nieznajomość specyfiki danego rodzaju ryb może negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Jednym z najczęściej polecanych gatunków ryb dedykowanych początkującym akwarystom są gupiki.
Gupiki, czyli pawie oczko, to niewielkie i stosunkowo ruchliwe ryby słodkowodne. Samce osiągają długość do 5 cm, samice mogą być nieco dłuższe, jednak są zdecydowanie mniej atrakcyjne pod względem wizualnym. W przypadku tego gatunku to samce cechują się barwnymi płetwami i okazałymi ogonami o różnych kształtach, w zależności od rodziny, do jakiej należą. Gupiki w warunkach akwariowych potrafią przeżyć do 5 lat. W naturalnym środowisku żyją zaledwie 2 lata.

Żółta dziwna ryba
Hodowla gupików jest wyjątkowo prosta - wystarczy wyposażyć się w akwarium o minimalnej długości 60 cm i ozdobić je roślinami o różnej wysokości. Gupiki nie wymagają specjalistycznego podłoża, czy dodatkowych prądów wody. Ze względu na to, że są to rybki lubiące ruch, ale i potrzebujące wyciszenia, można wyposażyć akwarium w domki dla rybek, w których będą mogły się schronić przed innymi osobnikami i odpocząć. W kwestii jedzenia pawie oczko również nie jest wybredne - tradycyjny pokarm w formie płatków w zupełności im wystarczy, dostarczając niezbędnych mikroelementów.
Jeśli planujesz założenie domowej hodowli ryb akwariowych, pamiętaj, aby dostosować gatunek do czasu, jakim dysponujesz i wiedzy oraz doświadczenia, jakie masz z rybami akwariowymi. Jeśli wahasz się, na jaki rodzaj ryb się zdecydować, zasięgnij porady eksperta, np. w sklepie zoologicznym.
Autor: