Rybki akwariowe - co należy wiedzieć przed stworzeniem domowego akwarium?

Akwarystyka w warunkach domowych pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Nic więc dziwnego w tym, że hodowla rybek akwariowych jest tak popularnym hobby.
Decydując się na stworzenie domowego akwarium, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami. Przede wszystkim, jeśli dotąd nie mieliśmy nic wspólnego z opieką nad rybkami, nie decydujmy się na gatunki, których hodowla wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy. To nie tylko może zaszkodzić rybom, ale i zniechęcić nas do dalszego rozwoju nowej pasji. Jakie gatunki są polecane dla początkujących? Najczęściej wybieranymi rybkami są te z gatunku pawiego oczka, czyli gupiki.
Gupiki potrafią przeżyć w warunkach akwariowych do 5 lat. W przypadku życia w naturalnym środowisku zazwyczaj nie przekraczają wieku 2 lat. Samce gupików osiągają długość do 5 cm, mają barwne płetwy i ogony, które, w zależności od podgatunku, mogą przybierać różne kształty. Z kolei samice są dłuższe i pełniejsze, jednak mniej urodziwe - ich skóra ma odcień szaro - zielony. Wybierając gupiki do swojej domowej hodowli, zwróćmy uwagę na stan ich płetw - jeśli są one postrzępione, to sygnał, że rybki mogą borykać się z chorobami grzybiczymi lub początkami tzw. rybiej ospy.

Dostosowując akwarium pod hodowlę gupików, należy wyposażyć się w szklany pojemnik o długości minimalnej 60 cm i rośliny, które będą ulokowane na całej wysokości akwarium - pawie oczko jest dość ruchliwe, pływanie pomiędzy roślinami będzie dla nich prawdziwą atrakcją. Dodatkowo rośliny stanowią dla nich miejsce schronienia i odpoczynku. Taką funkcję mogą też spełniać domki dla rybek - ważne, aby były one wyposażone w kilka wyjść o odpowiednich rozmiarach, aby nie pokaleczyły płetw ryb.
Hodowla ryb akwariowych to idealne hobby dla osób w każdym wieku. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w akwarystyce, postaw na gupiki - reprezentanci tego gatunku są odporni na ewentualne niedociągnięcia pielęgnacyjne, które mogą wystąpić na początkowym etapie hodowli, a dodatkowo nie są zbyt wymagające zarówno w kwestii wyposażenia, jak i odżywiania.
Autor:

Aktualności

[the-post-grid id="363" title="rypki"]