Gupiki - ile żyją i jak o nie dbać?

Planujesz stworzyć swoje domowe akwarium i chcesz, aby zagościły w nim gupiki? Dowiedz się, czym charakteryzuje się ten gatunek i jak o niego dbać, aby zapewnić rybom to, czego potrzebują.
Gupiki nazywane też pawim oczkiem to jeden z najbardziej popularnych gatunków słodkowodnych ryb akwariowych. Samce osiągają długość od 3 do 5 cm, charakteryzują się wydłużonymi ogonami o różnym ubarwieniu i kształtach. Samice z kolei są nieco dłuższe od samców, bardziej okrągłe, a ich skóra jest szaro-oliwkowa. W warunkach naturalnych gupiki żyją zazwyczaj nie dłużej niż 2 lata, w hodowli akwariowej mogą osiągnąć wiek nawet 5 lat. Ten gatunek występuje w kilku wariantach: wachlarz, triangel, welon, proporczyk, dwumiecz, górny miecz, dolny miecz, lira, łopatka, płomyk, rakietka i igiełka, które są warunkowane kształtem ogona samców.

Popularność gupików wynika nie tylko z tego, że atrakcyjnie się prezentują, ale również dlatego, że są wyjątkowo proste w pielęgnacji. Rybki akwariowe z tego gatunku nie wymagają specjalistycznego podłoża, dodatkowych prądów wody, czy innych udogodnień. Wystarczy wyposażyć akwarium w rośliny. Ważne, aby były one ulokowane na całej wysokości zbiornika, gdyż gupiki pływają na różnych wysokościach. Rośliny stanowią element diety młodych osobników, są też schronieniem oraz miejscem wypoczynku. Jeśli chcemy zadbać o lepszy komfort rybek, które hodujemy, wyposażmy akwarium w domki dla rybek, w których gupiki będą mogły odpoczywać. Na prawidłową pielęgnację wpływa również odżywianie. Gupiki należą do gatunku o szybkiej przemianie materii, w związku z czym należy je karmić często i małymi porcjami. Przysmakiem tych ryb są insekty latające, jednak dostępna w sklepach zoologicznych karma w postaci płatków jak najbardziej się sprawdzi w ich diecie, dostarczając niezbędnych składników. Zalecane jest również raz w tygodniu nie karmić rybek, aby odciążyć ich jelita.
Hodowla gupików to proste i przyjemne zajęcie, które pozwala obcować z naturą i w pełni się zrelaksować. Udając się do sklepu zoologicznego, zwróć szczególną uwagę na ogon ryb - postrzępiony może być oznaką choroby lub złej kondycji wynikającej z nieprawidłowej pielęgnacji.
Autor:

Aktualności

[the-post-grid id="363" title="rypki"]