Gupiki - jak o nie dbać?

Pawie oko, czyli gupiki to gatunek słodkowodnych rybek akwariowych cieszący się sporym zainteresowaniem wśród akwarystów - hobbystów. Planujesz spróbować swoich sił w akwarystyce? Zainwestuj w gupiki.
Gupiki to stosunkowo ruchliwe rybki, które w realiach akwariowych potrafią przeżyć do 5 lat, czyli aż o 3 lata dłużej niż w warunkach naturalnych. Samce o długości od 3 do 5 cm wyróżniają się barwnymi płetwami i ogonami o różnych kształtach, co wyróżnia je na tle samic - co prawda nieco dłuższych, jednak o mniej atrakcyjnym wyglądzie - samice bowiem mają skórę w kolorze szaro - zielonym, są też bardziej krągłe.

Jak przygotować akwarium pod hodowlę gupików? Ten gatunek ryb akwariowych nie należy do zbyt wymagających i wybrednych - zarówno pod kątem jedzenia, jak i warunków, w jakich żyją. Ze względu na to, że są to ryby lubiące ruch, warto wyposażyć się w akwarium o minimalnej długości 60 cm, w którym ulokujemy rośliny mające na celu oczyszczanie wody. Ważne, aby rośliny miały różne wysokości i były rozmieszczone na całej powierzchni akwarium - gupiki lubią przebywać na każdej wysokości wody. Roślinność to też składnik pożywienia dla młodych osobników, które będa ją podgryzać oraz miejsce schronienia. Dla zapewnienia większego komfortu, zwłaszcza w sytuacji, gdy w akwarium znajdzie się kilka rybek, dobrym posunięciem jest zaopatrzenie akwarium w domki dla rybek - dzięki temu hodowane przez nas gupiki nie tylko będą miały miejsce do zabaw, ale i lokum, w którym będą mogły odpoczywać. W kwestii pokarmu najprościej zdecydować się na klasyczne płatki dla ryb. Są one proste w dozowaniu i dostarczają rybom niezbędnych mikroelementów. Jeśli chcemy dokarmiać gupiki ich największym przysmakiem, musimy zaopatrzyć się w insekty latające.
Akwarystyka, nawet ta uprawiana amatorsko, niesie ze sobą sporo korzyści. Aby rozwijać stopniowo pasję, warto jednak na początek zaopatrzyć się w gatunek, który będzie odporny na ewentualne pomyłki, czy niedociągnięcia pielęgnacyjne. Gupiki będą zatem idealnym rozwiązaniem.
Autor:

Aktualności

[the-post-grid id="363" title="rypki"]