Gupiki - cechy charakterystyczne

Pawie oczko, szerzej znane jako gupiki, to rybki akwariowe słodkowodne, które są szczególnie polecane początkującym akwarystom. Z czego wynika ich popularność i dlaczego ich hodowlą mogą spokojnie zająć się osoby początkujące, które nie miały wcześniej styczności z akwarystyką?
Gupiki to rybki, które w warunkach akwariowych mogą przeżyć do 5 lat. Dla porównania, w warunkach naturalnych zazwyczaj nie przekraczają wieku 2 lat. Samce gupików zazwyczaj mierzą od 3 do 5 cm, mają barwne płetwy i ogony, które mogą przybierać różne kształty - w zależności od podgatunku. Samice z kolei są mniej atrakcyjne wizualnie - są odrobinę większe od samców i bardziej krągłe, a ich skóra ma kolor szaro - oliwkowy.

Gupiki to wyjątkowo odporne rybki, które nie wymagają ani specjalistycznej wiedzy, ani specjalnych warunków w akwarium. Nie potrzebują konkretnego podłoża - dekoracyjna warstwa żwirku lub piasku w zupełności wystarczy. Nie lubią też wzmożonych prądów wodnych, więc nie ma konieczności wyposażania się w specjalistyczne dodatki akwarystyczne. Jedynym “wymaganiem”, jakie ten gatunek ryb akwariowych ma jest roślinność, koniecznie rozlokowana na całej wysokości akwarium. Jest ona niezbędna, aby oczyszczać i napowietrzać wodę, stanowi też element składowy diety młodych osobników oraz jest formą schronienia, w której gupiki odpoczywają lub się ukrywają przed innymi rybami. Dobrym rozwiązaniem są też domki dla rybek, zwłaszcza, jeśli planujemy hodowlę składającą się z kilku sztuk rybek.
Zanim zdecydujemy się na domową hodowlę gupików, warto udać się do sprawdzonego sklepu zoologicznego i zaczerpnąć porady eksperta. Gupiki, podobnie, jak wszystkie rybki akwariowe, mogą chorować na dolegliwości grzybicze oraz ospę rybią. Kupując pawie oczko, warto zwracać uwagę na kondycję płetw - jeśli są one poszarpane, to znak, że rybki mogą zmagać się z chorobą lub były nieodpowiednio pielęgnowane.
Autor:

Aktualności

[the-post-grid id="363" title="rypki"]