Gupiki - co warto wiedzieć?

Domowa hodowla rybek akwariowych to jedno z najczęstszych hobby, które nie wymaga specjalistycznej, zaawansowanej wiedzy i jest odpowiednie dla osób w każdym wieku. Chcesz stworzyć swoje domowe akwarium? Jeśli to Twój debiut, zdecyduj się na rybki, które są proste w pielęgnacji, np. gupiki.
Gupiki, a właściwie pawie oczko to jeden z najbardziej popularnych gatunków słodkowodnych rybek akwariowych. Hodowane w akwarium potrafią przeżyć do 5 lat, na wolności żyją zaledwie 2. Gupiki są dość ruchliwymi rybami. Samce osiągają długość 3-5cm, charakteryzują się barwnymi płetwami i ogonami o różnych kształtach. Na ich podstawie można wyróżnić kilka rodzajów gupików: wachlarz, triangel, welon, proporczyk, dwumiecz, górny miecz, dolny miecz, lira, łopatka, płomyk, rakietka i igiełka. Samice z kolei są mniej atrakcyjne - ich skóra jest szaro - oliwkowa. Zazwyczaj są nieco dłuższe od samców i bardziej krągłe. Gupiki nie są wybredne w kwestii jedzenia, chociaż do ich przysmaków należą insekty latające. W domowych warunkach gupiki można swobodnie karmić gotowymi mieszankami w postaci płatków. Dozując pokarm, warto wiedzieć, że gupiki należą do ryb, które są w stanie strawić jedzenie w ciągu 45 minut - należy zatem je karmić często, wydzielając niewielkie porcje.

Żółta dziwna ryba
Poza tym, że gupiki są odporne i niewybredne w kwestii jedzenia, nie wymagają też spektakularnego wyposażenia akwarium. Ze względu na to, że te rybki akwariowe zaliczają się do wyjątkowo ruchliwych, zalecane są akwaria o minimalnej długości 60 cm. Gupiki uwielbiają roślinność, dlatego warto wyposażyć zbiornik w rośliny na całej wysokości - rybki spędzają czas na różnych wysokościach. Rośliny nie tylko oczyszczają i napowietrzają wodę, czy stanowią element diety młodych, ale i są miejscem, w którym gupiki mogą się chować i odpoczywać. Dla zwiększenia komfortu rybek warto wyposażyć się w specjalne domki dla rybek, w których gupiki będą mogły swobodnie odpoczywać. Jeśli w akwarium mieszka kilka rybek, postaw na duży domek z kilkoma wyjściami - dzięki temu rybki będą mogły swobodnie przepływać, spędzając czas w ruchu.
Gupiki to gatunek ryb akwariowych szczególnie polecany osobom początkującym. Wysoka wytrzymałość tych niepozornych ryb sprawia, że nawet początkowe niedociągnięcia pielęgnacyjne nie powinny im zaszkodzić i negatywnie rzutować na ich kondycję i stan zdrowia.
Autor:

Aktualności

[the-post-grid id="363" title="rypki"]