Domowa akwarystyka - od czego zacząć?

Hodowla ryb akwariowych w warunkach domowych to jedna z częstych pasji zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Tego typu hobby nie wymaga takiej ilości czasu, jak opieka nad czworonogiem, a równocześnie ma kojący wpływ na samopoczucie. Od czego zacząć domową akwarystykę?
W pierwszej kolejności należy zdecydować się na gatunek, który chcemy hodować. Jeśli dotąd nie mieliśmy styczności z rybkami akwariowymi i nie mamy wystarczającej wiedzy, wybierzmy gatunek, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji, czy wyjątkowo skomponowanej diety. Jednym z gatunków najczęściej polecanym początkującym akwarystom są gupiki, zwane również jako pawie oczko.

Tego typu rybki są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim proste w hodowli. Nie wymagają specjalistycznego wyposażenia akwarium - ważne jedynie, aby miały wystarczającą przestrzeń do pływania - te rybki słodkowodne są stosunkowo ruchliwe. Akwarium powinno zatem mieć minimalną długość 60 cm. Aby zapewnić komfort rybkom i odpowiednią jakość wody, wyposażmy je w rośliny, które będą się znajdować na całej wysokości szklanego pojemnika. Gupiki, poza tym, że lubią pływać, potrzebują od czasu do czasu pobyć w odosobnieniu - tu najlepiej sprawdzą się dedykowane domki dla rybek, w których znajdą schronienie i będą mogły odpocząć. Wybierając konkretny model domku, warto dopasować jego wielkość i ilość wyjść do ilości rybek, jakie znajdują się w akwarium. Ważne też, aby domek nie miał zbyt ostrych krawędzi i ograniczonych wielkością wyjść - to mogłoby spowodować obrażenia na płetwach lub skórze.
Zanim zdecydujemy się na domową hodowlę, upewnijmy się, czy będziemy w stanie stworzyć odpowiednie miejsce dla rybek i dostarczyć im tego, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Decydując się na gupiki, warto wiedzieć, że w niewoli, odpowiednio pielęgnowane potrafią żyć nawet przez 5 lat. To o trzy lata lepszy efekt niż w przypadku życia w warunkach naturalnych!
Autor:

Aktualności

[the-post-grid id="363" title="rypki"]